مقاله

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS چیست؟

NAS مخفف Network Attached Storage به‌معنی فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه است. به دستگاه ذخیره‌سازی شبکه – NAS درایوهای NAS یا سیستم‌های NAS گفته می‌شود. فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه به‌عنوان اشتراک شبکه‌ی متمرکز برای استفاده در شبکه‌ی محلی عمل می‌کنند. سایر ماشین‌های موجود در شبکه می‌توانند برای خواندن و نوشتن داده‌ها به آن متصل شوند؛ مانند اینکه درایو مستقیما به کامپیوتر آن‌ها متصل است. بنابراین، ذخیره‌سازی اطلاعات روی NAS صورت می‌گیرد و می‌توان ازطریق اتصال به شبکه به آن‌ها دسترسی داشت.

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه

دستگاه‌های NAS اشتراک‌گذاری مخزن فضای ذخیره‌سازی را بین شبکه‌ای کامل از کامپیوترها و دستگاه‌های دیگر آسان می‌کنند. این سیستم کاربردهای زیادی دارد؛ از‌جمله ذخیره‌ی اسناد به‌ اشتراک‌ گذاشته ‌شده، به‌اشتراک‌گذاری پروژه‌های گروهی، پخش رسانه‌ای مانند موسیقی و ویدئو یا پشتیبان‌گیری از ماشین‌های محلی.

دستگاه ذخیره سازی تحت شبکه - NAS

دستگاه ذخیره‌سازی شبکه – NAS به‌گونه‌ای طراحی شده است که مقیاس‌پذیر باشد و با راه‌حل‌های بسیاری به شما امکان می‌دهد درایوها را درصورت کمبود فضا اضافه یا جایگزین کنید. برخی از این سیستم‌ها از درایوهای زیادی در RAID (آرایه‌ی چندگانه‌ی دیسک‌های مستقل) برای افزونگی یا سرعت استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که برخی دیگر برای عملیات بسیار کوچک‌تر به درایوی واحد تکیه می‌کنند.

NAS خود را بخرید یا بسازید

شما می‌توانید دستگاه ذخیره‌سازی شبکه – NAS اختصاصی را در اشکال متفاوت مانند محفظه‌های ساده و خام که شما را به خرید هارددیسک‌ ملزم می‌کند یا محصولات کاملی که مستقیما به روتر وصل می‌شوند و به حداقل تنظیمات نیاز دارند، تهیه کنید. بسیاری از روترهای بی‌سیم عملکرد NAS را دارند. تایم کپسول ایرپورت اپل که اکنون تولید آن متوقف شده است، فضایی برای هارددیسک در داخل دارد و برای پشتیبان‌گیری از ماشین زمان عالی است.

روترهایی مانند TP-Link AC1750 متصل‌کننده‌ی USB در پشتشان دارند که به شما امکان می‌دهد محتویات درایو را ازطریق شبکه به‌اشتراک بگذارید. بااین‌حال، هیچ‌یک از این راه‌حل‌ها به‌اندازه‌ی یک دستگاه اختصاصی کارآمد یا قدرتمند نیستند.

همچنین، می‌توانید از کامپیوتر قدیمی یا رزبری پای این درایو را بسازید. FreeNAS راهی عالی برای استفاده‌ی مجدد از رایانه قدیمی و درایوهایی است که از آن‌ها در مخزن ذخیره‌سازی متصل به شبکه استفاده نمی‌کنید. اگر دنبال پروژه‌ای پردردسر می‌گردید، می‌توانید همین کار را با رزبری پای با سیستم‌‌عامل Raspbian انجام دهید.

همان‌طور‌که خواندید، اگر به هاب ذخیره‌سازی محلی متمرکز نیاز دارید که هر کسی در شبکه بتواند به آن دسترسی داشته باشد، NAS ایده‌ی خوبی است. این دستگاه مانند سرویس ذخیره‌سازی ابری سریع و شخصی‌شده‌ی شما است که هیچ هزینه‌ای ندارد.

بازگشت به لیست