هارد دیسک SAS

هارد SAS جدیدترین نسل ذخیره‌ سازی سطح سازمانی هستند که عملکرد و قابلیت اطمینان بالایی دارند. ما برای هارد sas 10k  از محصولات شرکت های WD، Toshiba  و Seagate استفاده می کنیم. طبق تجربه ما، هر سه برند عملکرد مشابهی دارند؛ بنابراین قیمت و در دسترس بودن معمولاً عامل تعیین کننده در انتخاب برند است.

هارد SAS مخفف Serial Attached SCSI نسل جدیدی از تکنولوژی هارد دیسک ها به عنوان ابزارهای ذخیره ‌سازی و ارتباطی می باشد. این نوع هارد دیسک ها را در سرورها استفاده می کنند. هارد دیسک SAS برخلاف هارد های SSD دارای ظرفیت های بالا بوده و دارای سرعت بیشتری در مقابل به هارد دیسک های ساتا می‌باشد. به همین علت اکثر مصارف این نوع هارد دیسک در سیستم‌ های سرور می‌ باشد. فناوری sas 10k به انتقال اطلاعات از هارد دیسک به دستگاه و انتقال اطلاعات از دستگاه به هارد دیسک کمک می کند.

مشخصات هارد سرور sas

هارد SAS که مخفف Serial Attached SCSI و SCSI خود مخفف Small Computer System Interface میباشد، یک تکنولوژی انتقال اطلاعات هارددیسک است. هارد دیسک SAS دارای 2 نوع 10K و 15K نشانه سرعت چرخش هارددیسک هستند (10000 دور و 15000 دور در دقیقه). این هارددیسک در سرعت های 6Gb/s و 12Gb/s (بدون توجه به سرعت چرخش) وجود دارند. این نوع هارد عموماً با برند های HP و Hitachi در بازار یافت میشوند.

 

مزایای هارد دیسک SAS

هارد SAS دارای مزایای بیشتری نسبت به SATA میباشد.

هارد های SAS دارای سرعت و پهنای باند بیشتری در مقابل SATA و همچنین قابل اعتمادتر هستند.

به همین دلیل هاردهای SAS برای مصارف شرکتی و عموماً در سرورها یا ذخیره سازها استفاده میشوند درحالی که هارد SATA دارای کاربرد عمومی میباشد.

قابلیت اطمینان و سرعت دارای هزینه میباشد و با اینکه هارد های SAS ظرفیت SATA را ندارند ولی به ازای هر گیگابایت گران تر هستند.

 

انواع هارد SAS برای مصارف گوناگون

  • هارد دیسک SAS اقتصادی یا هارد دیسک ECO
  • هارد دیسک SAS تجاری حیاتی یا Nearline
  • هارد دیسک SAS تجاری حرفه ای یا EP