هارد scsi

هارد SATA  نوعی دستگاه ذخیره حافظه ی انبوه قابل بازنویسی است که با سرعت قابل قبول انتقال ، ظرفیت ذخیره سازی عالی و پشتیبانی بی عیب و نقص توسط تقریباً همه سیستم عامل ها و مادربردهای کامپیوتر مشخص می شود. این هارد را می توان در داخل کامپیوتر های رومیزی ، لپ تاپ ها و سرورها مشاهده کرد. به علت صدا و نویزی که این هارد هنگام خواندن و اجرای برنامه ها ایجاد می کند، به راحتی می توان تشخیص داد که هارد SATA  است یا نه. هارد های SATA که برای کامپیوتر های رومیزی در نظر گرفته می شوند معمولاً 4 اینچ عرض ، 1.03 اینچ قطر و 5.79 اینچ طول هستند و معمولاً از آن ها به عنوان هارد دیسک های سخت 3.5 اینچی یاد می شود. همچنین برای لپ تاپ ها در نظر گرفته می شوند معمولاً 2.7 اینچ عرض ، 0.37 اینچ قطر و 3.96 اینچ طول هستند و معمولاً از آن ها به عنوان هارد دیسک های 2.5 اینچی یاد می شود. به غیر از رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها ، هارد های SATA را می توان در داخل کنسول های بازی ویدیویی ، از جمله PlayStation 3 و 4 ، Xbox 360 و One و بسیاری دیگر مشاهده کرد. با توجه به تجزیه و تحلیل جامع عملکرد 25000 هارد دیسک توسط سرویس ذخیره سازی ابری BackBlaze ، می دانیم که هارد ساتا که بسیار استفاده می شوند تقریباً برای 3 تا 4 سال قابل اعتماد هستند. در حقیقت، احتمال خرابی هارد دیسک های کاملاً جدید SATA نسبت به هارد دیسک هایی که یک سال و نیم از آن استفاده شده است بسیار بیش تر است.

 

تعریف هارد SATA و جزئیات فنی

SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment ، یک رابط گذرگاه کامپیوتری است که آداپتورهای گذرگاه میزبان را به دستگاه های ذخیره انبوه متصل می کند. SATA جانشین استاندارد( Parallel ATA PATA) است که در سال 1986 طراحی شد و برای سال های متداول رایج ترین و کم هزینه ترین رابط دستگاه های ذخیره سازی رایانه داخلی کامپیوتری بود.

اما پس از معرفی SATA در سال 2003 ، PATA کم کم محو شد. در مقایسه با PATA ، هارد SATA چندین مزیت اساسی دارد. اولاً ، کابل های SATA به جای 40 یا 80 عدد فقط از 7 رسانا تشکیل شده اند ، واسط کاربری آن ها برای کامپیوتر های کم حجم و لپ تاپ بسیار مناسب تر است.

علاوه بر این ، ساتا از hot swapping پشتیبانی می کند ، این ویژگی امکان تعویض یا افزودن هارد دیسک را بدون توقف یا خاموش کردن سیستم فراهم می کند. علاوه بر این ، رابط SATA از سرعت انتقال داده بیش تر از طریق سیگنالینگ بالا تر پشتیبانی می کند.

مشخصات رابط ساتا توسط سازمان غیر انتفاعی Serial ATA International SATA-IO) حفظ می شود ، که هدف آن ارائه راهنمایی و پشتیبانی از صنعت محاسبات برای اجرای مشخصات SATA است.

اعضای این سازمان شامل اینتل ، هیولت پاکارد ، دل ، SanDisk ، وسترن دیجیتال و بسیاری دیگر از تولیدکنندگان عمده سخت افزار هستند.